Opticki Nisan M-59

ТТ подаци и карактеристике специјалног наоружања и војне опреме

уредници: BANIC, deda, orijent, Taso

Порукаод Čelnik Dadara » 11 Јул 2008, 15:16

Radiobunker пише:Kako ti se cini dvogled.....lepa sprava?

Izgleda lepo, pogotovo što ima 20-ak godina.
Je li ima nešto zanimljivo na onom prozoru preko puta :lol:

Inaèe, neko vreme mi je hobi bio astronomija, pa sam se navikao na velika uveæanja :D
Корисников грб
Čelnik Dadara
Pukovnik

Поруке: 1886
Придружен: 28 Дец 2007, 22:51
Место: Beograd

Порукаод Radiobunker » 12 Јул 2008, 10:55

Za zanimljivosti iz prozora preko moram da pitam drugara...ovo je njegov dvogled i slikano je sa njegove terase :D

Sto se tice uvecanja, ovaj 7x40 je idealan za komsijske prozore i za rad iz ruke....astronomski vec koma na stativ a to se lako primeti sa komsijskog prozora......vidi, vidi.....postadoh internet desetar.....napredujem polako druze Majore.....
Корисников грб
Radiobunker
Stariji vodnik

Поруке: 70
Придружен: 05 Јул 2008, 21:25
Место: Zrenjanin

Порукаод lajavi krelac » 12 Јул 2008, 10:56

Radiobunker пише:Ne vredi gdine Lajavi....kopao sam kojekuda i ne nadjoh nikakve kontakt informacije o tom pogonu u Teslicu. Imas li neki telefon za kontakt?

Ovo je broj centrale 00387 53 431 430, a onda trazi komercijalistu... Naravno, spremi pitanja koja ces da postavis da ne bude poslije da si nesto zaboravio. :D Inace, taj mali dvogled 6x30 koji imas je RD-1J ukoliko je domace proizvodnje. Naravno ima i ruska varijanta koju smo mi prekopirali ali joj se ne sjecam znake... Sta ces, stari se :cry:
Born to be baksuz!
Volim i ja nerandze, no trpim!!!
Корисников грб
lajavi krelac
Pukovnik

Поруке: 1436
Придружен: 17 Апр 2006, 21:08
Место: RS

Порукаод Radiobunker » 12 Јул 2008, 11:03

Hvala gdine Lajavi za kontakt infomacije. Inace ovaj malac RD-1 je najverovatnije nas domaci. Zakljucujem to jer imam dva ruska....da ne kazem sovjetska koji su isti kako ovaj ali imaju zveknut srp i cekic na kucistu pored oklulara i godinu proizvodnje...jedan je 1944. a drugi 1945. Nas RD ima samo oznaku 6x30 i serijski broj. Ovo su fini mali dvogledi, zgodni za vucaranje kojekuda. Nas je tezak 750grama i zgodan je da se strpa u torbu ili okaci oko vrata. Nosim ga uvek sa sobom kad idem napolje u prirodu ili na odmor. Ovaj moj inace nema ono "oko" za uocavanje aktivnih IC izvora mada u pravilu upotrebe "Busola, Dvogled, Kurvimetar" vidim da je opisan model sa tim "okom" za IC.

Kad vec trabunjamo o dvogledima...znas li mozda koji su sve modeli bili u JA/JNA? Ja znam za ovaj 6x30 i za gumenjaka 7x40. Ima li jos koji u repertoaru a da nije ruski iz uvoza ili trofejni? Postoji li jos koji model, a da je cedo domace namenske industrije?
Корисников грб
Radiobunker
Stariji vodnik

Порукаод banebeograd » 12 Јул 2008, 11:07

Radiobunker пише:Nisam znao za taj pogon. Imas li neki sajt ili bilo kakvu kontakt informaciju vezanu za njih?

evo ti sajt, ima svega
http://www.zrak.ba/
http://www.zrak.ba/products/rd7x40.html
ako kanis pobijediti , ne smijes izgubiti...
tko lezi ne bezi...
Корисников грб
banebeograd
Kapetan I klase

Поруке: 732
Придружен: 04 Авг 2006, 00:36
Место: beograd

Порукаод Radiobunker » 12 Јул 2008, 11:23

Hvala na informaciji. Znam za ZRAK Sarajevo sajt. Cak sam zvao fabriku telefonom i tamo prikupio podatke oko prodajnih mesta. Meni je trebao kontakt za PEMA Teslic i to mi je gdin Lajavi pronasao. Hvala u svakom slucaju na trudu.
A sto se tice PEMA...procitao sam na forumu Snajperski Metak da imaju solidne opticke nisane...naravno za te pare koliko kostaju. Kazu ljudi da su izmenjeni modeli u odnosu na ZRAK Sarajevo program.
Da ne skacem sa teme na temu...malo snajperi, malo dvogledi....zna li neko za jos koji JNA dvogled mimo RD 6x30 i 7x40...znaci da je nas domaci proizvod?
Корисников грб
Radiobunker
Stariji vodnik

Порукаод lajavi krelac » 12 Јул 2008, 11:45

Nije postojao vise ni jedan drugi domaci model. Barem koliko je meni poznato. A svojevremano sam imao predmet koji se zvao "Sistemi za upravljanje vatrom" i morao sam da poznajem (ne pretjerano duboko) sve opticke uredjaje koji su bili u JNA... I bez tog "gospodine", ok? Osjecam se nekako stro kada mi to kazu. Na stranu sto i nisam gospodin... :lol:
Born to be baksuz!
Volim i ja nerandze, no trpim!!!
Корисников грб
lajavi krelac
Pukovnik

Поруке: 1436
Придружен: 17 Апр 2006, 21:08
Место: RS

Порукаод Radiobunker » 12 Јул 2008, 12:18

Onda je to to sto se tice dvogleda valjda....a sto se tice oslovljavanja.....ma nisam imao nameru da budem formalan ili onako zvanican...nego...iskren da budem...interesantno mi zvuci gospodin Lajavi :D A sto se gospode tice....pa nisam ni ja gospodin pa eto....moze se reci da smo u istoj kategoriji.

Cudi me da nismo imali bas nista mimo ova dva modela, al' dobro....kako je tako je.

E, sto se tice onog ON M-59 za RB M-57...evo, nasao sam u medjuvremenu malo sire informacije:

Opticki nisan ON M-59 sluzi za neposredno nisanjenje danju i nocu na pokretne i nepokretne ciljeve do 400 metara. Nocno gadjanje omogucava triscijumsko osvetljenje koncanice pod uslovom da su vidljive konture cilja. Uvelicava 3.8 puta, a polja vida je 12 stepeni. Opticki nisan se spaja sa nosacem pomocu klizaca. Okretanjem tockica pokrece se koncanica optickog nisana. Nisan i musica na optickom nisanu sluze za grubo upravljanje rucnog bacaca u cilj, a gumena skoljka stiti ocular i oko nisandzije od povreda pri nisanjenu i gadjanju. Opticki nisan se sastoji iz: tela tockica, nisana i musice, objektiva, zastitnika objektiva, klizaca, okulara, zastitnika okulara i koncanice.

Inace....ovo oko tricijuma.....ovaj koji ja imam ili nema taj premaz ili je previse star pa ne radi. Tricijumska optika mora na sebi koliko znam da ima oznaku radioaktivno sa onim znakom, ali ovaj moj nema ni tu oznaku. Mozda je neki stariji koji nema tricijumsku koncanicu.

Odoh da izvadim lubenicu iz frizidera pa da navalim :D
[color=#00BF00][size=150][b]Bezveze je bez sredstava veze![/b][/size][/color]
Корисников грб
Radiobunker
Stariji vodnik

Порукаод Čelnik Dadara » 12 Јул 2008, 12:32

Radiobunker пише:Sto se tice uvecanja, ovaj 7x40 je idealan za komsijske prozore i za rad iz ruke....astronomski vec koma na stativ a to se lako primeti sa komsijskog prozora.....

Malo da skrenemo sa teme...
Jedan moj poznanik je skoro kupio teleskop sa uveæanjem od 70x.
Stvarèica je prilièno kompaktna, koliko sam razumeo iz prièe oko 60-70cm dužine. Došao je bez stativa, ima ploèu za montažu, i što je još bitnije - ima kompjuter i dva step motora.
Za astronomiju je jako zgodan, samo mu ukucaš koordinatu ili kažeš koje nebesko telo, on se automatski pozicionira. Posle postavljanja na stativ, prvo se odredi položaj (uz pomoæ zvezda), posle radi sam.
Poznanik ga je uzeo na e-bayu, tamo ga je platio ispod 500 evra. Pošto nova sprava košta preko 1000, carina i PDV bi koštali oko pola cene (polovnog) ureðaja.
Osmatrali su Hram Svetog save sa 3,5km daljine. Sa uveæanjem od 70 puta, polovina krsta na vrhu staje u kadar (što je oko 6m).
Postoje i neke opcije za povezivanjem sa kompjuterom i kaèenje kamere, ali to još nisu probali.
Sve su svemu, odlièna sprava za male pare! Jedva èekam da ga probam.
Корисников грб
Čelnik Dadara
Pukovnik

Поруке: 1886
Придружен: 28 Дец 2007, 22:51
Место: Beograd

Порукаод HP35 forever » 12 Јул 2008, 13:07

Ako stanuješ u zgradi a komšinice preko puta izludele od ove vruæine pa se razgaæile . Jao ! Koliko košta to sokoæalo ? :D
Бог је највећи ратник !
Корисников грб
HP35 forever
Potpukovnik

Поруке: 1068
Придружен: 17 Дец 2007, 16:59
Место: Munze Konza

ПретходниСледећа

Повратак на ПЕШАДИЈСКО НАОРУЖАЊЕ И ОПРЕМА

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта